Людям із порушенням зору

ДЕНЬ ПРАЦІВНИКІВ ЖКГ

2013-03-16 12:20

 

 

 

 
Гучно святкувати день комунальника — традиція для комунального підприємства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО». Тим паче, що цього року його колектив має подвійний привід — професійне свято і 45-річний ювілей. За цей час підприємство зуміло стати найбільшим в області за потужністю і кількістю споживачів послуг. Сьогодні завдяки йому тепло у тисячах будинків на Полтавщині. Хоча у сучасних умовах працівники підприємства називають проведення кожного опалювального сезону досягненням.
Працівники комунальної сфери не обирають професію — вона обирає їх, підкреслює гендиректор підприємства Володимир Чернявський. Комунальники знають — їх професія надзвичайно відповідальна, але це тільки додає їм наснаги.
Організатори порадували присутніх насиченою концертною програмою. А після перегляду фільму, присвяченого роботі «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», пройшла церемонія нагородження працівників підприємства, яких визнали кращими у році, що минув.
Георгій Кулько
 
За матеріалами: Телеканал «ІРТ – Полтава»
Адреса ресурсу: http://irt.pl.ua/
Адреса матеріалу: http://irt.pl.ua/video/147

Комунальники – тепловики у неділю готуються відзначати своє професійне свято

2013-03-16 11:41

 

 

 

 

 

Щороку третьої неділі березня працівники житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення України відзначають своє професійне свято. День комунальника — професійне свято і для працівників підприємства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» — найбільшого в області за потужністю і кількістю споживачів послуг, що забезпечує повний цикл теплопостачання у Полтаві та кількох районних центрах області.
Цього дня працівників «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» зустрічають оркестром. У них — професійне свято — День комунальника. І хоча чогось так історично склалося, що люди комунальників більше лають, ніж хвалять, останні своєю професією задоволені, незважаючи ані на стереотипи, ані на інші труднощі, з якими зіштовхуються щодня.
/Віктор Крайник, 42 роки пропрацював на ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»
В радянські часи сантехніків і подібних критикували. Пам’ятаєте фільм «Афоня» – сантехніків вважали п’яницями. Але я пройшов цю роботу, і в мене трудова книжка без жодної, як-то кажуть, помарки/
/Олена, працює на ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»
Ні, не пошкодувала. Я бухгалтер, але в комунальній сфері. У нас буває часом нелегка праця, бо ми працюємо з людьми. Ми намагаємося завжди іти назустріч людям, робити якнайкраще/
/Зоя Передерій, працює на ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»
Я жодного разу не пошкодувала, що працюю у цій сфері, адже ми несемо тепло і затишок в оселі наших односельчан, наших полтавців, віддаємо всі свої сили, всі знання для того, щоб у них був гарний настрій, щоб вони відчували наше тепло. Я думаю, що наш колектив гідно несе свою працю і досягає в цьому успіху/
Гідну роботу працівників «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» оцінюють і представники влади міста та області. З нагоди свята кращі з них отримали грамоти та подяки, і всі – щирі слова привітань.
/Віктор Животенко, перший заступник голови Полтавської облдержадміністрації
Найголовніше, що весна, як Скрипка казав: «Весна прийде» і на вулиці, і в домівки, і в наші душі, і все буде добре. Тому я вас вітаю зі святом, вас, ваші родини! Добра, здоров’я, всього найкращого! Зі святом!/
Окрім Дня працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення у тепловиків цими днями – ще одне свято: лідеру галузі комунальної теплоенергетики України «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» виповнюється 45 років. Втім за святкуваннями та урочистостями підприємство ніколи не забуває про своє першочергове призначення, запевняє гендиректор останнього Володимир Чернявський.
/Володимир Чернявський, генеральний директор ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»
У нас плани не залежать від ювілеїв чи урочистих свят. У нас плани були і залишаються одні — стабільне та якісне забезпечення мешканців, в першу чергу Полтави, послугами теплопостачання та гарячого водопостачання/
Альона В’язнікова
 
За матеріалами: ПОЛТАВСЬКА ТЕЛЕВІЗІЙНА СТУДІЯ «МІСТО»
Адреса ресурсу: http://www.misto-tv.poltava.ua/
Адреса матеріалу: http://www.misto-tv.poltava.ua/news/13951/

Серед усіх регіонів України Полтавщина залишається на передостанньому місці за темпами створення ОСББ

2013-03-15 13:02

 

 

 

 

Попри це вдалося вирішити багато непростих питань, а споживачі жодного разу не залишалися без комунальних послуг упродовж тривалого періоду через аварійні ситуації. Так звітували про роботу різних підприємств житлового господарства під час обласної колегії в Полтаві, яка пройшла у четвер. Від чого, на думку чиновників, залежить прибутковість роботи підприємств, та як, за їх словами, вдалося переломити ситуацію у сфері житлово-комунального господарства області, – у нашому наступному сюжеті.
/Віктор Животенко, перший заступник голови Полтавської облдержадміністрації
Ініціатива знизу і шанс використання своїх власних резервів не тільки фінансових, матеріальних, а й інтелектуальних: резервів бажання працювати колективів, інженерно-технічних працівників/
Саме ці резерви разом з фінансовим забезпеченням, на думку першого заступника голови Полтавської облдержадміністрації, нині виходять на перші позиції. І від них залежить прибутково-позитивна робота підприємств житлово-комунального господарства. Під час колегії Департаменту ЖКГ області, на якій йшлося про підсумки роботи у минулому та плани на майбутній рік, Віктор Животенко зокрема зазначив, що переломити ситуацію їм таки вдалося. Характерний показник цього – підприємства самі почали виходити на ринки інвестицій, чого раніше не було.
/Віктор Животенко, перший заступник голови Полтавської облдержадміністрації
У нас от «Полтаватеплоенерго», «Миргород», «Лубни», «Водоканал» кременчуцький співпрацюють з міжнародними фінансовими організаціями, і за останні декілька років (я точно сказати не можу) мільйонів 40 отримали інвестицій доларових на покращення технічної бази. Це сучасна техніка, апарати, які дають економію/
Хоча, зазначає чиновник, це тільки початок, і говорити про успіхи, які були б помітні простому громадянину, ще зарано. Минулого року з обласного бюджету виділили близько 25 мільйонів на підтримку різних екологічних програм, а також підприємств «Водоканалу» та «Теплоенерго», звітували про роботу у 2012 році працівники житлово-комунального господарства. А найяскравішим показником своєї діяльності вони вважають той факт, що жодної аварії, через яку б на довгий час полтавські споживачі були відключені від послуг, не було. Очільник відповідного Департаменту звітував, що у 2012-му активно вели роботу по заміні обладнання котелень на сучасне і переведення їх на альтернативні види палива. А більше 7 млн зекономили завдяки модернізації водопровідно-каналізаційного господарства. Пріорітети ж, зазначають чиновники, залишаються тими ж:
/Олександр Тонков, директор Департаменту ЖКГ Полтавської області
Створення розвинутого конкурентного середовища на ринку обслуговування житла, технічне переоснащення ЖКГ, скорочення питомих показників, енергетичних і матеріальних ресурсів, необхідних для виробництва і надання житлово-комунальних послуг, забезпечення беззбиткового функціонування підприємства ЖКГ/
Інна Безугла
 
За матеріалами: ПОЛТАВСЬКА ТЕЛЕВІЗІЙНА СТУДІЯ «МІСТО»
Адреса ресурсу: http://www.misto-tv.poltava.ua/
Адреса матеріалу: http://www.misto-tv.poltava.ua/news/13940/

 

На ОКП «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» жінки до 8 Березня підготували виставку hand-made виробів

2013-03-07

 

 

 

 

 

Напередодні свята 8 Березня жіноча частина трудового колективу виробничого підприємства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», що нерідко працює на посадах, які на перший погляд не зовсім асоціюються із прекрасною половиною людства, продемонструвала свої дуже жіночні захоплення. Виставку вишивки відвідали і наші журналісти.
Пані Єлизавета на виробничому підприємстві «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» працює інженером виробничої служби. Але розрахунки економічної ефективності проведення реконструкції та впровадження на підприємстві новітнього обладнання – не єдине її вміння, адже 4 роки тому в життя жінки випадково увійшло захоплення вишивкою.
/Єлизавета Окружко, інженер виробничої служби ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», захоплюється вишивкою
Так вийшло, що моя матуся з’їздила на Західну Україну і привезла звідти картину. І попросила мене її вишити. До цього я взагалі не вишивала. Це була моя перша робота «Леви в степу». І я так почала потихеньку-потихеньку, а потім захопилася цією справою і почала вишивати далі/
Нині на рахунку майстрині – вже 15 робіт. Вдвічі більше вишивок має у своєму доробку інша працівниця підприємства-тепловиробника Ксенія. В її житті вишивання хрестиком з’явилося не випадково, а, швидше, закономірно.
/Ксенія Коляга, інженер виробничої служби ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», захоплюється вишиванням хрестиком
Це передалося мені від бабусі і почало набирати обертів. Займаюся близько 5-6 років. Тут представлені 13 моїх робіт і сорочка/
Окрім Єлизавети та Ксенії свої роботи на суд глядачів виставили ще 28 працівниць та працівників підприємства. Окрім вишивок – тут і доробки з бісеру, солоного тіста тощо. Є навіть експонати із родинних колекцій, датовані 19-тим сторіччям.
/Тетяна Бібікова, голова профкому ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»
Це і вишиванки, і рушники. Навіть у нас представлені на виставці рушники 18…., важко сказати, якого точно року, на яких вишита царська корона/
І хоча виставка триватиме всього один день – надто вже цінними є більшість експонатів, продовжує пані Тетяна, жінка впевнена: остання виправдає свою мету: не тільки покаже творчий потенціал працівниць підприємства, а й зробить свій вклад у збереження традицій українського народу.
 
Альона В’язнікова
 
За матеріалами: ПОЛТАВСЬКА ТЕЛЕВІЗІЙНА СТУДІЯ «МІСТО»
Адреса ресурсу: http://www.misto-tv.poltava.ua/
Адреса матеріалу: http://www.misto-tv.poltava.ua/news/13879/

 

Удовіченко обговорив з представником ЄБРР кредитування модернізації найбільшої в Полтаві котельні

2013-02-26

 

 

Голова облдержадміністрації Олександр Удовіченко провів робочу зустріч з керівником сектору інфраструктурних проектів та енергетики України Європейського Банку Реконструкції та Розвитку в Україні (ЄБРР) Марком Магалецьким.
Зустріч стала продовженням спільної підготовчої роботи облдержадміністрації, виконкому міської ради Полтави та ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» щодо можливої кредитної підтримки ЄБРР проекту по модернізації системи теплопостачання районної котельні по вул. Ціолковського, 8.
Сторони обговорили технічні та фінансові аспекти можливої співпраці та напрямки подальших дій по підготовці проектної та кредитної пропозицій. Кредит, який може бути наданий ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО», підтримає реалізацію інвестиційної програми підприємства, спрямованої на підвищення енергоефективності, скорочення проживання енергоносіїв, покращення якості послуг опалення та гарячого водозабезпечення для населення міста.
В зустрічі взяли участь: заступник голови облдержадміністрації Олена Адамович, міський голова Полтави Олександр Мамай, генеральний директор ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» Володимир Чернявський, відповідальні працівники ЄБРР в Україні та облдержадміністрації.
Довідка:
ЄБРР — найбільший фінансовий інвестор в Україні. Станом на кінець серпня 2012 року Банк виділив через 320 проектів понад 8 млрд. євро (10 млрд. дол. США).
Проекти в сфері комунального господарства фінансуються в рамках Комплексного підходу ЄБРР до реформування українського сектора централізованого опалення, який направлений на підвищення енергоефективності в Україні за допомогою стимулювання зростання економічної ефективності, поліпшення фінансової стабільності і проведення регуляторної реформи комунальних підприємств.
За матеріалами: Обласне інформаційне агентство «НОВИНИ ПОЛТАВЩИНИ»
Адреса ресурсу: http://np.pl.ua/
Адреса матеріалу: http://np.pl.ua/2013/02/udovichenko-obhovoryv-z-predstavnykom-ebrr-kredytuvannya-na-modernizatsiyu-najbilshoji-v-poltavi-kotelni/

Депутати – обласники продовжують готуватися до сесії

2013-02-19

 

 
 
 
 
Цього дня черга зібратися дійшла до членів комісії з питань житлово-комунального господарства. Серед іншого останні зосередили увагу на питаннях бюджету, а також обговорили фінансові проблеми деяких комунальних підприємств.
Засідання постійної комісії Полтавської обласної ради з питань житлово-комунального господарства розпочали з фінансового питання.
/Степан Бульба, голова постійної комісії з питань житлово-комунального господарства Полтавської обласної ради
Перш за все будемо розглядати питання, позицію депутатів комісії з питань житлово-комунальної сфери щодо перегляду бюджету, тобто внесення змін до бюджету на цей рік/
Зокрема Департамент житлово-комунального господарства облдержадміністрації додатково отримає близько 1,3 млн. гривень. А от нестачу фінансування вже зараз відчувають на собі деякі комунальні підприємства Полтави. Серед них і «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО». На засіданні комісії генеральний директор останнього Володимир Чернявський звернувся до депутатів із відповідним проханням.
/Володимир Чернявський, генеральний директор ОКПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»
Ми просимо повернути кошти з обласного бюджету, які ми туди вже сплатили з тим, щоб ми забезпечили підготовку до опалювального сезону і вчасний його початок/
Повернути підприємству кошти можна за рахунок тих, що надійшли до обласного бюджету в якості податку на прибуток у сумі 5,8 млн. грн. Адже протягом останніх років, говорить Володимир Чернявський, підприємство працює в умовах планової збитковості. І на це є низка причин.
/Володимир Чернявський, генеральний директор ОКПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО»
Це пов’язано з неналежним відшкодуванням в тарифах тих витрат, які підприємство несе, починаючи від оплати за енергоносії, природний газ, електрична енергія, і закінчуючи видатками на заробітну плату/
У підсумку засідання комісія рекомендувала Департаменту фінансів облдержадміністрації вивчити можливість повернення необхідних коштів підприємству.
 
Крістіна Брігіда
 

За
матеріалами:

ПОЛТАВСЬКА
ТЕЛЕВІЗІЙНА СТУДІЯ «МІСТО»

Адреса
ресурсу:

http://www.misto-tv.poltava.ua/

Адреса
матеріалу:

http://www.misto-tv.poltava.ua/news/13770/

 

Засідання постійної комісії з питань житлово-комунального господарства

 

2013-02-18

 

 

 

18 лютого під головуванням Степана Бульби відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства, в якому взяв участь перший заступник голови облдержадміністрації, депутат обласної ради Віктор Животенко, начальники обласних управлінь і служб.
Відповідно до порядку денного депутати розглянули та підтримали питання про внесення змін до показників обласного бюджету на 2013 рік. За інформацією директора Департаменту фінансів облдержадміністрації Павла Кропивки на утримання установ обласного значення, проведення заходів та формування бюджету розвитку додатково спрямовується  43,4 млн. грн, у тому числі на галузь охорона здоров’я — 20,0 млн. грн, житлово – комунального господарства — 1,3 млн. грн, освіта і наука — 124 тис. грн,  культура — 4,4 млн. грн.
Як доповів Павло Кропивка, на виконання заходів обласних програм передбачено понад 12 млн. грн, у тому числі: програми профілактики правопорушень на 2011 – 2015 роки — 1,4 млн. грн; регіональної цільової соціальної програми забезпечення пожежної безпеки на 2011 – 2015 роки — 500 тис. грн; програми безпеки дорожнього руху на 2011 – 2014 роки — 672,6 тис. грн; програми впровадження в області другої фази Проекту Європейського ЄСоюзу (ЄС) та Програми Розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» на 2012 – 2015 роки — 808,8 тис. грн; програми забезпечення продовольчої безпеки Полтавської області на 2011 – 2014 роки — 500 тис. грн.
На погашення кредиторської заборгованості, яка виникла за взятими у 2012 році бюджетними зобов’язаннями, у зв’язку з поверненням непроплаченних органами Державного Казначейства в грудні минулого року платежів спрямовується 12,5 млн. грн.
У ході засідання депутати також розглянули звернення генерального директора обласного комунального підприємства теплового господарства «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» Володимира Чернявського з приводу можливості повернення підприємству коштів, які надійшли до обласного бюджету в якості податку на прибуток у сумі 5,8 млн. грн. З метою проведення підприємством належної підготовки до опалювального сезону 2013 – 2014 рр. комісія рекомендувала Департаменту фінансів облдержадміністрації вивчити можливість повернення даних коштів.
З поміж іншого депутати заслухали звіт директора комунального підприємства «Облжитлопостач» Сергія Скрильника про виконаня показників ефективності використання майна і прибутку та підтримали продовження терміну дії трудового контракту з ним на 3 роки.
 
 
 
 
 

За матеріалами:

Сайт ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

Адреса ресурсу:

http://oblrada.pl.ua/

Адреса матеріалу:

Засідання постійної комісії з питань
житлово-комунального господарства

Заощаджуйте на… «штрафах»

2013-02-14

 

 
 
Для більшості полтавців тема сплати за комунальні послуги, зокрема за теплопостачання, важлива, навіть злободенна. Але чимало людей, навіть маючи змогу оплатити рахунок, легковажать цим, сподіваючись, що заборгованість спишуть або ж вона почекає. Через такий підхід, кажуть у ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», складнощі виникають не лише у підприємства, споживачі також ризикують сплатити більше, ніж могли б. Тож про те, як полтавцям не втратити свої кревні на оплаті послуг, говоримо із Тетяною Ковшар, начальником абонентської служби ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

 
Яка сьогодні у Полтаві ситуація із розрахунками за спожите тепло, та чим можуть загрожувати заборгованості у масштабах підприємства?
Цю тему порушують не вперше, однак вона і досі актуальна: лише протягом 2012 року заборгованість населення зросла на 6%. Протягом січня цього року борг споживачів збільшився на 700 тис. гривень, а в сумі сягнув 56,5 млн. гривень. Ці кошти підприємство могло б спрямувати на розрахунки за отриманий природний газ, оскільки за кожен день прострочки газопостачальна компанія вимагає сплати значних штрафів.

Серед людей є чимало різних версій щодо списання боргів і нарахування пені. Чим може загрожувати несплата? 

Насамперед варто розуміти, що споживачам, які не погоджуються оплатити послуги теплопостачання, все одно доведеться це зробити. Але в тому разі, коли борг уже існує, вони зазнають додаткових витрат у вигляді сплати інфляційних збитків і 3% річних.
Також на боржників покладається відшкодування судового збору, сума якого на сьогодні досить значна — 114,70 грн. У разі, коли борг стягують державні виконавці — додатково 10% від загальної суми боргу в дохід держави.
Із досвіду можу сказати, що споживачі, які зазнали таких додаткових витрат, паралельно з погашенням боргу, як правило, кардинально змінюють своє ставлення до оплати послуг теплопостачання.
Наведу конкретний приклад: споживач заборгував підприємству 803,93 грн. За рішенням суду з нього стягнуто заборгованість з урахуванням інфляційних збитків, 3% річних і судових витрат, усього 2 999,17 грн. Дана справа перебуває в стадії примусового виконання, внаслідок чого боржник сплатить на користь підприємства 2 999,17 грн, на користь держави за проведення виконавчих дій – 299,92 грн. Якби він раніше звернув увагу на заборговану суму – міг би уникнути значної переплати. 

Багато споживачів вважає, що існує мораторій на стягнення з населення пені за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг, але чи так це?

Дійсно, є Закон України «Про заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги», яким до 1 січня 2011 року було заборонено стягувати з населення пеню за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги у зв’язку з невиконанням державою зобов’язань за грошовими виплатами. З 1 січня 2011 року дію цього Закону припинено та дозволено стягнення пені за житлово-комунальні послуги з кожного боржника без винятку. Одночасно право підприємства на стягнення пені закріплено нормами глави 49 Цивільного кодексу України, ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 24, 25 Закону України «Про теплопостачання» та п. 30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення і типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року. 
На початку 2011 року в країні активно обговорювалося питання врегулювання граничного розміру пені для населення. Нині у стадії розгляду перебуває законопроект щодо обмеження розміру неустойки для фізичних осіб. Це означає, що уряд планує запровадити обмеження розміру неустойки, який не повинен перевищувати суми основного боргу. Але погодьтеся: сплата штрафу в розмірі боргу за теплопостачання разом із погашенням самого боргу – це значні суми. 
Враховуючи ці законодавчі ініціативи, які, я впевнена, рано чи пізно набудуть форми Закону України, підприємство планує найближчим часом запровадити стягнення з боржників пені.

Отже, про що варто пам’ятати споживачам тепла?

Людям, які потребують державної допомоги в оплаті комунальних послуг, раджу не накопичувати борги, а своєчасно звертатися до територіальних управлінь праці та соціального захисту населення за оформленням субсидії. 
Підсумовуючи сказане, хочу зазначити, що впровадження стягнення пені жодним чином не вплине на розрахунки сумлінних платників послуг теплопостачання. А ось тим, хто заборгував і продовжує накопичувати борги, варто найближчим часом вирішити питання їх погашення. Адже стягнення заборгованості в примусовому порядку – питання безспірне, яке з боку підприємства потребує витрат часу, а з боку боржника — сплати додаткових витрат, котрі за загальним підсумком перевищать розмір самого боргу. 
Сергій Лещенко
 
За матеріалами: Обласна щотижнева ГАЗЕТА «ПОЛТАВСЬКИЙ ВІСНИК»
Адреса ресурсу: http://www.visnyk.poltava.ua/
Адреса матеріалу:

 

Опалювальний сезон: погляд зсередини

2013-02-14

 

 
 
 
«Україна Комунальна» поцікавилась, з якими складнощами підприємства теплоенергетики проводять опалювальний сезон, а також що чекає нас у майбутньому.
З року в рік на українців чекають нові опалювальні проблеми. То морози прийшли непомітно в січні, то води гарячої не має… А то взагалі все разом. Такі, фактично, катастрофи сучасного суспільства стали буденною справою.
Централізоване опалення є у всіх великих містах України (41% жителів країни), окрім Ужгорода — там місцева влада прийняла рішення про перехід на індивідуальне опалення, свідчать дані Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. А ось централізоване гаряче водопостачання вдалося зберегти тільки у 19 українських містах, в яких проживає близько 15% населення країни. Однак проблема централізованого опалення не є загальною проблемою. Наприклад, сільське населення, як правило, використовує автономне опалення, і далеко не скрізь газове — паливом може бути і вугілля, і дрова, і навіть торф.
За даними Держінформнауки на сьогодні більшість міських котелень у системі теплокомуненерго знаходяться в аварійному стані, устаткування практично всіх котелень, а це більш ніж 10 тис. одиниць котлів, мають зношеність понад 80%, а коефіцієнт корисної дії коливається на межі доцільності: майже дві третини українських котелень мають коефіцієнт корисної дії (ККД) нижче 80%.
Підприємства теплоенергетики дійсно знаходяться у скрутному становищі. Зокрема, за даними Нацкомпослуг, діючі тарифи покривають собівартість теплопостачання лише на 70%. Фактично, підприємства постійно стоять перед дилемою: виплатити зарплату співробітникам, оплатити газ і електроенергію. Природно, при такому порядку речей вільних коштів не залишається ні для здійснення інвестиційних програм, ні для заміни мереж та обладнання. А про прибутковість і повернення відсотків по кредитах і говорити не доводиться.
Щороку, ЗМІ розповсюджують інформацію про аварійні ситуації, прориви тепломереж з подальшими втратами і тепла, і теплоносія. Така ситуація впливає як на споживача, так і на підприємства. Про такі проблеми свідчать і теплоенергетичні підприємства.
«Я думаю кількість аварій тримається десь на одному рівні з року в рік. Ми попри всі негаразди максимально докладаємо зусиль для того, щоб забезпечувати надійне проходження опалювального сезону. Хоча безумовно, це все дається все важче і важче. Це абсолютно очевидно», — зауважив генеральний директор ПОКВПТГ «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» Володимир Чернявський.
Про проблеми опалювального сезону свідчить і МА «Укртеплокомуненерго», організація, що об’єднує близько 70 теплопостачальні підприємства.
«Проблеми дійсно є і їх багато. Наприклад:
— Невідшкодування тарифами для населення собівартості теплової енергії – як наслідок нестача обігових коштів та нарахування штрафних санкцій НАК «Нафтогаз України».
— Невиконання НАК «Нафтогаз України» постанови КМУ від 07.10.09 р. №1087 «Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу за нерегульованим тарифом підприємствам теплоенергетики на виробництво теплової енергії для надання населенню послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води» та Постанови НКРЕ від 22.09.11 р. №1580 «Про затвердження типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом». Як наслідок — не підписання договорів на постачання природного газу в 2013 році;
— Неузгодження пільг та субсидій, різниці в тарифах, не виділення лімітів; обмеження газопостачання.
— Не завершено формування вертикалі договірних відносин між учасниками ринку. Як наслідок — не дивлячись на наявність примірного та типового договорів затверджених постановами КМ та НКРЕ відповідно, НАК «Нафтогаз України» ігнорує їх і нав’язує теплопостачальним підприємствам свої кабальні договори, які суперечать чинному законодавству», — скаржиться на складнощі генеральний директор МА «Укртеплокомуненерго» Володимир Дерій.
Також, пан Дерій підкреслив і про хаотичні процеси децентралізації. Зокрема, не зважаючи на постанову Кабінету Міністрів від 31.10.07 р. №1268 та наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ від 06.11.07 р. №169, які забороняють відключення окремих житлових приміщень багатоквартирних будинків від централізованого теплопостачання, на практиці ж відбуваються масове, хаотичне впровадження індивідуального опалення в густонаселених пунктах без відповідного техніко-економічного обґрунтування.
Причинами хаотичної децентралізації Володимир Дерій вважає:
— Ціна на природний газ для населення в 2 рази менша ніж для теплопостачальних підприємств, які постачають тепло такому ж населенню;
— Відсутність схем теплопостачання та регіональних паливних балансів в більшості міст України;
— Додаткове підвищення вартості послуг централізованого теплопостачання та гарячої води внаслідок їх оподаткування податком на додану вартість, іншими податками та зборами.
«Внаслідок, маємо потребу в значних матеріальних та фінансових витратах на переобладнання інженерних мереж, погіршення екологічного стану довкілля, підвищення небезпеки від додаткового газоспоживаючого обладнання, руйнування існуючих систем централізованого теплопостачання, збільшення тарифу для споживачів, що не від’єдналися», – наголосив Володимир Дерій.
На газові відносини теплокомуненерго та «Нафтогазу» скаржаться й інші учасники теплопостачального ринку. Наприклад, на думку Володимира Чернявського, однією з найбільших проблем на сьогоднішній день є те, що в багатьох підприємств, на жаль, залишається невирішеним питання постачання природного газу.
Останні роки, кожна зима супроводжується проблемами з газом. І дійсно, заборгованість підприємств теплоенергетики перед «Нафтогазом» взимку — звичайна справа. Нагадаємо, саме «Нафтогаз» визначений гарантованим постачальником природного газу для підприємств, що здійснюють виробництво теплової енергії, відповідно до постанови КМУ від 25 липня 2012 р. №705.
Незважаючи на повідомлення учасників ринку, Мінрегіон продовжує інформувати про стабільно нормальне проходження опалювального сезону.
«Опалювальний період загалом проходить нормально. За даними, які надійшли до Мінрегіону від обласних державних адміністрацій усі локальні аварії, які виникали, і які неминучі при такому фізичному зношенні мереж, оперативно усувалися комунальниками. Усі ускладнення у роботі систем життєзабезпечення, зокрема, теплопостачання усувалися протягом однієї доби. Єдина проблема, яка серйозно завдає клопоту працівникам теплокомуненерго — відключення котелень від електропостачання через сильний вітер та негоду, що спостерігається у окремих регіонах країни. Зношення мереж тепло – та водопостачання серйозно загрожує безперебійній роботі систем життєзабезпечення. У цих умовах виняткового значення набуває спроможність комунальних служб оперативно усунути наслідки аварій, готовність до дій та професіоналізм працівників комунального господарства» — повідомив очільник Мінрегіону Геннадій Темник.
До чергових проблемних моментів підприємства теплової енергетики вже звикли. Зокрема, Володимир Чернявський запевняє, що опалювальний сезон проходить в штатному режимі. Якихось суттєвих складностей в частині технологічній чи технічній немає. Однак наголошує на проблемі розрахунків. На його думку, проблема заборгованості підприємств перед «Нафтогазом» та населення перед підприємствами існує, існувала і буде існувати завжди.
«Якщо ми говоримо про заборгованість за газ, то ця заборгованість буде залишатись до того часу поки тарифи на тепло для населення будуть залишатися на рівні нижчому собівартості. Для прикладу, в той час коли газ для населення ми купуємо у «Нафтогазу» за ціною 1309 гривень за тисячу кубічних метрів, в тарифах відшкодування вартості газу передбачено на рівні 1040 гривень за тисячу кубометрів газу. За таких умов навіть при забезпеченні 100% розрахунків населення, ми за визначенням не зможемо розрахуватися повною мірою. І заборгованість очевидно буде зростати. Що ж до розрахунку населенням за послуги з теплопостачання, то в нас рівень розрахунків населення протягом досить тривалого часу, протягом останніх років знаходиться стабільно на рівні до 99%, від 98,3 до 99%. На наше переконання 98-99% розрахунків це прийнятний рівень і зрозумілий рівень розрахунків. Навряд чи на постійній основі можна досягти більшого. В цьому просто є сумніви. Я думаю, це навіть технічно неможливо. Можуть бути якійсь там випадкові періоди коли населення раптово почне більше платити, а в нормальному руслі рівень 98-99%, я думаю, це близькі до порогового значення показники» — зауважив Володимир Чернявський.
Справно сплачують за комунальні послуги і в Києві. Зокрема, за даними Київської міської державної адміністрації, загальний рівень сплати киянами за житлово-комунальні послуги в січні 2013 року становить 97,83%.
Що ж до прогнозів на наступний опалювальний сезон, фахівці впевнені — кардинальних змін очікувати не слід, тому що комунальну сферу реформувати швидко неможливо. Однак, оптимізму додає стабільно високий рівень оплати населенням за теплопостачання, що дає змогу підприємствам мати кошти для попередження складнощів. Також, реформування комунальної сфери йде великими кроками, тому прогнози оптимістичні та надихають на покращення.
Заспокоїв споживачів і сам Геннадій Темник, повідомивши, що не дивлячись на стан мереж тепло – та водопостачання, їх значну зношеність, комунальники здатні оперативно та ефективно реагувати на надзвичайні ситуації та ліквідовувати їх наслідки у максимально стислі терміни. 
Сергій Полонський
 
За матеріалами: Інформаційне агентство УК «УКРАЇНА КОМУНАЛЬНА»
Адреса ресурсу: http://jkg-portal.com.ua/ua
Адреса матеріалу: http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/opaljuvalnij-sezon-pogljad-zseredini-31690

Тарифи на тепло «подвоїли ставки»

2013-02-07

 

 

 

 

В Україні на законодавчому рівні остаточно врегульоване застосування двоставкових тарифів на теплову енергію. 
 
Після півторарічного періоду нормативної невизначеності, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ своїм наказом уточнило алгоритм, форми та порядок розрахунку вартості тепла за двома ставками. Зокрема, документ передбачає механізм тарифних розрахунків на послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання, а також порядок формування тарифів на три види ліцензованої діяльності теплопостачальних підприємств: виробництво, транспортування і постачання енергії.
Право було, форми не було
 
Життєво необхідний теплоенергетикам документ – наказ Мінрегіону № 605 від 3 грудня 2012 року – набув чинності в січні поточного року. Прийняття такого документа викликане необхідністю усунути нормативний пробіл, який ускладнював роботу природних монополій, що працюють у сфері теплопостачання.
Зокрема, проблема, яку усунув наказ відомства, полягала в тому, що до цих пір підприємства галузі, які бажали застосовувати подвійну ставку, повинні були надати національному регулятору або муніципалітету розрахунок двоставкових тарифів на плановий період «за встановленою такими органами формою з відповідними розрахунками». Така вимога була зафіксована п. 50 діючого Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування і постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою уряду № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» .
Однак, колізія виникала через те, що на відміну від регулятора – Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сфері комунальних послуг – місцева влада такими повноваженнями не наділені. При цьому, діючі до затвердження Кабінетом Міністрів легендарної постанови № 869 порядки і форми тарифних розрахунків були скасовані. Правда, на практиці це не привело до повної блокади двоставкових тарифів, але і їх популяризації також не сприяло.
Своїм наказом Мінрегіон № 605 «реанімував» раніше скасовані алгоритми. Крім того, порядки розрахунків документом надані повноваження по застосуванню двійної ставки тарифу муніципалітетам. Тобто, легітимна можливість застосування двоставкових тарифів відтепер з’явилася не тільки у великих підприємств теплової енергетики, але також у невеликих операторів цього ринку.
Робимо тарифні ставки
 
Як відомо, вартість гігакалорії тепла для найбільших виробників, транспортувальників і постачальників тепла визначає галузевий регулятор – Нацкомпослуг. Її ліцензіатами є більше 270 теплопостачальних підприємств, річний обсяг виробництва тепла у яких перевищує 20 тис. Гкал, а обсяги транспортованої споживачам теплової енергії становить не менше 18 тис. Гкал. Таким чином, Комісія контролює близько 95 % ринку теплової енергетики. Всі інші підприємства – всього в Україні більше 350 теплогенеруючих та теплопостачальних компаній – потрапляють під юрисдикцію місцевих органів влади, які визначають для них вартість гігакалорії тепла, а також надають побутовим споживачам кінцевий продукт – послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води. Важливо розуміти, що регулятор визначає саме собівартість гігакалорії тепла, а ціну кінцевого продукту – комунальних послуг – для найбільших підприємств встановлюють місцеві влади.
При цьому всім теплопостачальним компаніям надано право вибору. Вони можуть надавати теплову енергію населенню як по одноставочному, так і по двоставковому тарифу – після затвердження їх уповноваженим органом. Для кожного виду тарифів встановлені свої вимоги. Для першого і самого простого виду тарифікації встановлюється всього одна ставка, а оплата зі споживачів за опалення або гарячу воду стягується або протягом усього року, або сезонно – в опалювальний період.
Двоставковий тариф припускає, що оплата за послуги умовно розбивається для споживачів на дві частини: одна – у вигляді абонентської плати стягується протягом усього року, друга – тільки в період безпосереднього надання послуги (опалення). При цьому, загальна сума платежу за отримане тепло, розрахована на підставі одноставочного, або двоставкового тарифів – приблизно однакова, тобто, споживачам, які розраховуються за двома ставками платити більше тих, у кого ця ставка тарифу єдина, не доводиться.
Історія тарифоутворення
 
Процес оплати комунальних послуг за двома ставками в Україні триває з перемінним успіхом уже тринадцятий рік – з моменту видання у вересні 2000 року Правил розрахунку двоставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду. У 2006 році постановою № 955 Кабмін дозволив підприємствам застосовувати як двоставкові, так і одноставочні сезонні тарифи. Через рік у Порядку закріпили виключно двоставкові тарифи. А в 2011 році тарифний паритет було відновлено Кабміном: постановою № 869 передбачено застосування як одноставочного, так і двоставкових тарифів.
На практиці це призвело до того, що у 2008-2009 роках двоставкові тарифи на тепло стали застосовуватися у більшості українських міст. Вони були встановлені в 16 -17 обласних центрах. Зокрема, в Харкові, Запоріжжі, Луганську, Одесі, Миколаєві, Львові, Івано-Франківську. Однак в останні роки в Україні спостерігається зворотний процес. Так, з 1 січня 2013 року на сплату послуг з опалення і постачання гарячої води по одноставочному тарифу повернулося Запоріжжя.
Однак для теплових енергетиків все ж більш зручно працювати з застосуванням двоставкових розрахунків. Це, перш за все, пояснюється тим, що розбитий на дві ставки тариф забезпечує монополісту компенсацію операційних витрат. Тобто розбивка тарифу на дві складові – умовно-постійні витрати (утримання тепломереж) і умовно-змінні витрати (поставку тепла в опалювальний сезон) дозволяє постачальникам тепла домагатися значної фінансової оптимізації.
Тарифні неясності
 
Тим не менше, «тарифне питання» настільки політизоване, що навіть така безневинна його складова, як процес затвердження та застосування двоставкових тарифів, не раз використовувався як привід для «підігріву» негативних і протестних настроїв громадян. Можливо, саме тому майже всі опитані нами оператори ринку теплопостачання прокоментувати ситуацію погодилися лише на умовах анонімності. Нацкомпослуг надати будь-які коментарі й зовсім відмовилася.
«Ми зіткнулися з нерозумінням споживачами суті двоставкових тарифів. Люди звикли платити за опалення під час отримання послуги, а коли оплата частково переноситься на літо, у них виникає підозра, що гроші витрачаються не прозоро. Незважаючи на те, що ми надавали тисячі роз’яснень споживачам, у тому числі і через ЗМІ – люди все одно не розуміють. Не розуміють вони й того, що при застосуванні двоставкових тарифів мова йде не про покращення якості послуги, а, насамперед, про «непогіршення». Адже своєчасна підготовка технологічного обладнання до теплового періоду – це запорука успішного теплопостачання протягом опалювального періоду», – пояснив представник теплопостачальної компанії одного з обласних центрів. «Нами такі тарифи ніколи не застосовувалися, і навряд чи коли-небудь будуть, – заявив «У.К.» керівник обласного теплопостачального підприємства, який також побажав залишитися невідомим. – Двоставковий тариф – це незручно. Насамперед, тому, що важко пояснити населенню, чому люди повинні платити півроку багато, а півроку мало. До того ж, від нас зараз нічого не залежить – раніше тариф затверджувало місто, зараз затверджує регулятор – Нацкомпослуг».
У той же час учасники ринку стверджують, що в разі необхідності, можна обійтися і розрахунками за більш зрозумілою населенню одноставковою схемою. «У Полтаві – так склалося історично – застосовується цілорічний одноставковий тариф, тобто рівні платежі протягом усього року», – повідомив «Україні Комунальній» генеральний директор ОКП «ПОЛТАВАТЕПЛОЕНЕРГО» Володимир Чернявський. За його словами, одноставковий тариф – зрозумілий для споживача, і справедливий. «Адже у людей немає сезонності доходів, вони отримують однаковий дохід протягом всього року. Тому сезонні коливання витрат для них незручні. По суті, недолік в цілорічному рівномірному одноставковому тарифі тільки один – існування касового розриву і неможливість повних своєчасних розрахунків за спожитий природний газ», – зазначив пан Чернявський. Теплоенергетик впевнений, що проблему касових розривів можна вирішити за допомогою залучення кредитних ресурсів: «Ціна покриття касового розриву при цьому дуже невелика – вона не перевищує 2 % від річної вартості споживання природного газу».
 
Наталя Ларіонова
 
За матеріалами: Інформаційне агентство УК «УКРАЇНА КОМУНАЛЬНА»
Адреса ресурсу: http://jkg-portal.com.ua/ua
Адреса матеріалу: http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/tarifi-na-teplo-podvojili-stavki-31587

 

 

87,4% підприємств комунальної теплоенергетики в Україні мають лічильники тепла

2013-01-17

 

 
 
 
Середній показник оснащення підприємств комунальної теплоенергетики засобами обліку фактичного відпуску теплової енергії (технологічний облік) по країні складає 87,4%. Це на 5,4% більше ніж на кінець 3 кварталу 2012 року та майже на 20% більше ніж на початку 2012 року. Дані отримані на підставі аналізу даних обласних державних адміністрацій, наданих на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №14775/1/1-12 стосовно продовження роботи щодо оснащення підприємств комунальної теплоенергетики та житлового фонду засобами обліку теплової енергії.
Показники оснащеності нижче середнього по країні мають місто Київ – 25,62%, Київська область – 47,22%, АР Крим – 65,62%, місто Севастополь – 73,01%, Сумська – 76,81% та Черкаська – 80,77% області. 
Забезпечено 100% технологічний облік теплової енергії у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернігівській областях.
Показники оснащеності більше 90% мають такі області: Донецька – 90,17%, Луганська – 92,80%, Львівська – 97,68%, Полтавська – 98,12%, Івано-Франківська – 98,90%, Чернівецька – 98,96% та Житомирська – 99,32%.
Найбільші темпи приросту (більше 20% за квартал) показника оснащеності мають місто Севастополь – (+56,35%), Чернівецька – (+52,58%) та Чернігівська – (+21,56%) області.
Щодо оснащення житлового фонду приладами комерційного обліку та регулювання теплової енергії, середній показник оснащення будинків з централізованим теплопостачанням по країні складає 33,6%. Варто зазначити, що протягом 2012 року величина приросту даного показника не зазнавала суттєвих змін, коливаючись в межах 0,1÷1,5%.
Показники оснащеності нижче середнього по країні мають Тернопільська – 7,31%, місто Севастополь – 13,16%, Житомирська – 14,09%, Луганська – 15,32%, Харківська – 17,69%, Рівненська – 18,63%, Полтавська – 19,14%, Волинська – 22,03%, Чернівецька – 26,82%, місто Київ – 32,06%, Одеська – 32,96%, Чернігівська – 33,07%, Херсонська – 33,24% та Черкаська – 33,29% області.
Показники оснащеності більше 50% мають лише Вінницька – 71,38%, Кіровоградська – 63,19%, Львівська – 59,11% та Івано-Франківська – 58,66% області.
Найбільші темпи приросту (більше 1% за квартал) показника оснащеності мають лише Черкаська – (+3,01%), Київська – (+2,50%) та Харківська – (+1,46%) області.
 
За матеріалами: Інформаційно-аналітичного ресурсу «Українська
енергетика UA-Energy.org»
Адреса ресурсу: http://ua-energy.org/
Адреса матеріалу: http://ua-energy.org/post/28452

LImit